جدیدترین قالبهای بلاگفا


جدیدترین کدهای موزیک برای وبلاگ

علت خشکی چشم چیست - آموزشی - کامپیوتر- موبایل- روانشناسی - پزشکی- مذهبی- اطلاعات عمومی- جوک و لطیفه- همه چیز اینجا پیدا میشه


آموزشی - کامپیوتر- موبایل- روانشناسی - پزشکی- مذهبی- اطلاعات عمومی- جوک و لطیفه- همه چیز اینجا پیدا میشه
سلام قدماتو رو چشمام گذاشتی/خدائییش بی معرفتیه اگه نظر ندی 
قالب وبلاگ
نويسندگان

بعضی از مردم ترشح اشک به اندازه کافی جهت خیس کردن و راحتی چشم ندارند. سوزش، خارش و ترشح مایع لزج و تحریک در برابر دود از علایم معمولی است. کسانی که چشم خشک دارند کمتر می‌توانند از کنتاکت لنز استفاده کنند.

نکته جالب این است که گاهی افزایش ترشح اشک ناشی از چشم خشک می‌تواند باشد. اگر ترشح پایه (Basic) اشک کمتر از حد معمول باشد، تحریک غدد اشکی باعث ترشح زیاد اشک می‌شود و سطح چشم را خیس می‌کنند.

فیلم اشکی چیست؟

در موقع گریه کردن یا تحریک چشم، اشک از چشم می‌ریزد، ولی اشک عمل روزانه مهمتری دارد. با هر پلک زدن پرده از اشک روی قرنیه چشم پخش می‌شود، در نتیجه چشم تمیز شده و تصویر واضح می‌شود. بدون وجود فیلم اشکی، فرد دید مناسبی ندارد. درست مثل برف پاکن که سطح شیشه ماشین را تمیز و یکنواخت می‌کند، پلک‌ها اشک را یکنواخت روی قرنیه پخش می‌کنند.

پرده اشکی از سه لایه تشکیل می‌شود. لایه روغنی، لایه آبی و لایه موکوسی. لایه روغنی خارجی از غدد لبه پلک‌ها به نام غدد میبومین (Mebomian) ترشح می‌شود، کار اصلی این لایه صاف نگه داشتن سطح اشک و جلوگیری از تبخیر آن است. لایه آبکی میانی، از دیگر لایه‌ها بزرگتر بوده و آن اشکی را می‌سازد که معمولا ما تصور می‌کنیم. این لایه آبکی از غدد کوچک پراکنده در ملتحمه (لایه ظریفی که سطح کره چشم را پوشانده) وهمچنین به وسیله غدد بزرگ اشکی یعنی غده اصلی اشکی، ترشح می‌شود. این لایه باعث می‌شود که لایه آبکی به طور کامل و یکنواخت بر سطح چشم پخش شود و سطح چشم به طور کامل خیس شود. بدون لایه موکوسی اشک بر سطح چشم نمی‌چسبد.

انواع اشک کدامند؟

دو نوع اشک وجود دارد، اشکی که سطح چشم را خیس نگه می دارد و اشکی که در اثر تحریک چشم یا احساساتی شدن ترشح می‌شود.

اشکی که سطح چشم را خیس نگه می‌دارد اشکی است که به طور شبانه روزی ترشح می‌شود. اشک اضافی در موقع تحریک چشم با گریه کردن ایجاد می‌شود.

چه امری باعث خشکی چشم می شود؟

با افزایش سن ترشح اشک کم می‌شود، کاهش ترشح اشک چشم هر چند در زنان و مردان مسن ایجاد می‌شود اما در زنان، بعد از یائسگی شایع تر است.

خشکی چشم همچنین می تواند با آرتریت (التهاب مفاصل) و خشکی دهان همراه باشد. افرادی که آرتریت، خشکی دهان و خشکی چشم دارند دچار بیماری به نام سندرم اسجوگران     s syndrome)   (Sjogren هستند.

مواد دارویی می‌تواند ترشح اشک را کاهش دهد، از آنجا که این داروها در بعضی بیماران ضروری هستند، در این موارد استفاده از قطره اشک مصنوعی توصیه می‌شود. لیستی از داروهایی که باعث خشکی چشم و کاهش ترشح اشک شود در آخر این مقاله آمده است. قطره اشک مصنوعی که در ایران وجود دارد متاسفانه تحمل خوبی در بین بیماران نداشته و در موقع مصرف خیلی از بیماران، شکایت از سوزش چشم دارند. متاسفانه داروی جایگزینی هم برای آن در ایران نیست. امیدوارم مسوولان با خواندن این مقاله در این مورد بررسی بیشتری انجام دهند.

چگونگی تشخیص خشکی چشم

 

یک چشم پزشک به راحتی می‌تواند با معاینه بیمار این بیماری را تشخیص (schimer) دهد. یکی از روش‌های رایج تشخیص و اندازه گیری اشک، آزمایش شیر مراست. در این آزمایش از نوارهای کاغذی مخصوص استفاده می‌شود و با قرار دادن لبه این کاغذ در پلک پائینی میزان اشکی که نوار کاغذی را خیس می کند میزان اشک را محاسبه می‌کند.

درمان جایگزینی اشک

 

درمان اساسی جایگزینی اشک مصنوعی برای اشک طبیعی است. اشک مصنوعی به صورت‌های قطره و پماد در دسترس است در ایران فقط یک نوع قطره آن وجود دارد.

در خارج از ایران انواع مختلف اشک مصنوعی وجود دارد، افراد انواع آن را آزمایش کرده از نوعی که با چشم آنها سازگارتر است استفاده می‌کنند. بسته به نوع بیماری فردی ممکن است روزی یکی دوبار و فرد دیگری ممکن است هر ساعت چند بار نیاز به آن داشته باشد.

 

صرفه جویی در اشک

روش دیگر برای خیس نگه داشتن چشم‌ها، صرفه جویی در اشک خود بیمار است. اشک پس از خیس کردن چشم از طریق سوراخ مجرای اشکی به کانال اشکی وارد و پس از عبور از کیسه اشکی از طریق یک مجرا به بینی می‌ریزد. این پونکتوم را می‌توان به طور موقت یا دایم بست تا اشک از مجرا خارج نشده و بیشتر در چشم بماند و آن را خیس کند.

روش‌های دیگر

 

جلوگیری از بخار شدن اشک یکی دیگر از روش‌های موثر است. استفاده از بخور در زمستان باعث جلوگیری از خشکی هوا می‌شود و هوا را تازه و نمناک می کند. بالا نگه داشتن شیشه اتومبیل روش دیگری برای جلوگیری از تبخیر زیاد اشک است. این بیماران در معرض باد کولر و بادهای تبخیر کننده نبایستی بنشینند. بیماران با خشکی چشم هنگام بیدار شدن احساس خراش چشم می‌کنند. این بیماران بهتر است در موقع خواب از پماد استفاده کنند. پماد ویتامین A در بیماران با خشکی چشم شدید مثل سندرم استیونس جانسون و پمنیگوئید سودمند است ولی برای افراد با خشکی چشم کم و زیاد کمک نمی‌کند

[ ۱۳۸٧/٤/٢٩ ] [ ٧:۱۳ ‎ب.ظ ] [ امیر ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

من خدا را دارم ، کوله بارم بر دوش ، سفری می باید ، سفری بی همراه ، گم شدن تا ته تنهایی محض ، سازکم با من گفت: هر کجا لرزیدی ،از سفر ترسیدی، تو بگو از ته دل ،من خدا را دارم ،من و سازم چندیست که فقط با اوییم
موضوعات وب
امکانات وب

کد آهنگ

.::Moriyaneh::.


  • قالب وبلاگ | قالب وبلاگ