آسپيرين چيست ؟

آسپيرين براي سالهاي متمادي داروئي بدون نسخه بوده است ، اين دارويقوي طيف وسيعي از استفاده هاي مختلف دارد و هنوز براي پائين آوردن تب ، درمان سردردو بهبود آرتريت (التهاب مفصل) استفاده مي شود .
امروزه اين استفاده در حالتغيير است .
آسپيرين در پيشگيري از حملات قلبي و سکته مغزي و کاهش خطر ابتلا بهبرخي سرطان ها استفاده مي شود . حتي در پيشگيري از عود ميگرن و کاهش فرسودگي مغزيدر سنين بالا نيز استفاده دارد .

آسپيرين چيست ؟
آسپيرين همان اسيد استيل ساليسيليک است . اسيد ساليسيليک از پوست درخت بيدگرفته مي شود . هم پوست درخت بيد و هم آسپيرين امروزي باعث کاهش درد ، تب و التهابمي شوند .آسپيرين در پزشکي به عنوان مسکن، و داروي ضد التهابي غيراستروئيدي (NSAID) شناخته شده است .

آسپيرين و سلامت قلب
در ۲۰ سال گذشتهمحققين اثر ديگري از آسپيرين را در عملکرد تشکيل لخته در بدن يافتند . تشکيل لختهبه عملي گفته مي شود که هنگام خونريزي از بدن سلولهايي بنام پلاکت در محل زخم تجمعمي يابند و محل را مسدود مي کنند . آسپيرين اين عمل را کاهش مي دهد . در اثر اينعمل ، آسپيرين مي تواند از تشکيل لخته در رگهاي قلبي تنگ شده ( آترواسکلروز ) جلوگيري کند .
جويدن آسپيرين دراولين علائم حمله قلبي مي تواند آمار مرگ و ميرتعداد زيادي از بيماران قلبي را در سال کاهش دهد .
اگر شما عمل باي پس رگهايقلبي را انجام داده ايد ،‌ آسپيرين خطر انسداد اضافي را کاهش مي دهد . در صورتي کهسکته مغزي داشته ايد ، آسپيرين خطر سکته بعدي را کاهش مي دهد .
در واقع مصرفروزانه آسپيرين براي افراد زير توصيه شده است :
مردان بالاي ۴۰ سال
زنان پساز يائسگي
افراد جوانتر که خطر بيماري قلبي عروقي در آنها زياد است مثل سيگاريها ،‌ فشار خون بالا ، ديابت و کلسترول بالا
عوارض آسپيرين
سوزش معده : آسپيرين مي تواند باعث آزردگي معده ، درد ، تهوع و استفراغ و سوزش سردل شود . فقط ۲تا ۶ درصد افراد مشکلات معدي شديدي دارند که باعث ممنوعيت مصرف آسپيرين در آنها ميشود .

خونريزي : مصرف طولاني آسپيرين خطر خونريزي گوارشي و مجاري ادراري و سکتهخونريزي دهنده مغزي را بالا مي برد .
آلرژي ( حساسيت ) : ۲ هزارم افراد بهآسپيرين حساسيت دارند ، که مي تواند باعث تورم در صورت و حمله آسم در آنها شود .
سندرم راي

/ 0 نظر / 5 بازدید