IETF در یک نگاه

IETF یک انجمن بزرگ بین المللی است. این انجمن بصورت استاندارهای باز عمل میکند. به همین دلیل بسیاری از طراحان، متصدیان، فروشندگان و محققین و ... در سیر تکاملی معاری اینترنت ازعملکرد شفاف و واضح این انجمن بهره برده اند. عملکرد واقعی و تکنیکی IETF برمبنای کار گروهی است. که در بخشهای مختلفی نظیر مسیریابی (Routing)، حمل (Transport) امنیت شبکه (Network Security) و ... سازماندهی شده است. ارتباط این گروه ها از طریق Mailing List میباشد. همچنین IETF سالانه سه اجلاس مهم برگزار میکند.

هر گروه کاری به یک ناحیه (Area ) تقسیم بندی میشوند که هر ناحیه توسط اشخاصی به نام مدیر ناحیه (Area Director) مدیریت میشوند. مدیران ناحیه عضو گروهی به نام IESG میباشند. به این اعضاء گروه رهبری مهندسی اینترنت (Internet Engineering Steering Group ) گویند.

اگر در کار این گروه سهواً اشتباه نظری صورت گیرد و یا اساساً شکلی در نظریات این گروه بوجود آید گروهی به نام هیئت مدیره معماری اینترنت IAB -Internet Architecture Board بر کار آنها نظارت میکنند.

همچنین اگر شخص یا اشخاصی نسبت به اشتباه گروه IESG شکایت داشته باشند IAB موظف است به شکایات مطرح شده رسیدگی و همچنین برای اشکال بوجود آمده حکم صادر کند. صدور امتیاز برای IESG و IAB توسط ISOC-Internet Society انجام میپذیرد.

مدیر کل نواحی بعنوان مدیر IESG مشغول خدمت میباشد و این شخص از لحاظ سمت یکی از اعضاء IAB نیز میباشد. مرکز هماهنگی جهت انتساب مقادیر منحصر به فرد برای پروتکلهای اینترنتی ( مثل IP Address) مؤسسه IANA-Internet Assign Numbering Authority میباشد. این مؤسسه نیز از ISOC مجوز اخذ میکند. و بعنوان یک ناظر و هماهنگ کننده در خصوص استفاده از پارامترهای پروتکلهای اینترنتی عمل میکند.

یکی از مهمترین وظایف IANA سرویس های آدرس دهی IP میباشد. در حال حاظر پروتکل اینترنت (Internet Protocol ) در خصوص آدرس دهی دو استاندارد را پشتیبانی میکند :

1- آدرس دهی IP نگارس 4
2- آدرس دهی IP نگارش 6

نگارش 4 آدرس دهی در یکم ژانویه سال 1983 گسترش یافت و هم اکنون در سطح وسیعی مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع آدرس دهی از مکانیزم 32 بیتی استفاده میکند. توسعه آدرس دهی نگارش 6 در سال 1999 صورت پذیرفت این نوع آدرس دهی از ساختار 128 بیتی استفاده میکند. در هر دو شیوه آدرس دهی ، کاربران آدرس خود را از مرکزی به نام ISP-Internet Server Provider اخذ میکنند. از طرف دیگر ISP ها آدرسهایشان توسط LIP-Local Internet Registry و یا NIR-National Internet Registry تامین میکنند. در سطح بالا ترآدرس توسط RIR-Regional Internet Registry صورت میپذیرد.که در واقع مراکز انتساب آدرس به شکل منطقه ای است . مؤسسه IANA چهار منطقه اصلی در جغرافیای جهان بوجود آورده است. که هر یک موظف به ارائه سرویس آدرس دهی در حوزه خودشان میباشند. این چهار منطقه عبارتند از :
1- APNIC- Asian Pacific Network Information Center
که شامل کل آسیا و همچنین اقیانوس آرام میباشد.
2- ARIN-American Registry for Internet Network
شامل آمریکا و صحرای آفریقا
3- LACNIC- Regional Latin – American Caribbean IP Address Registry آمریکای لاتین و بعضی جزایر کارابین
4- RIPE NCC- Roseau IP Europeans اروپا، خاور میانه ، آمریکای مرکزی و کشورهای آفریقایی بالای خط استوا
/ 0 نظر / 5 بازدید