نصب ویندوز XP در کنار ویندوز ویستا بدون حذف نسخه اصلی

کاربران امروزی پس از خریداری نوت بوک خود، بیشتر علاقه مند هستند که سیستم عامل XP را در کنار Vista اوریجینال که روی سیستمشان نصب هست، راه اندازی کنند. اما مشکل اینجاست که اولا ویندوز XP روی سیستمشان نصب نمیشود . ثانیا، وقتی XP را نصب میکنند به مشکل تازه ای برمیخورند و آن اینست که دیگر ویندوز ویستای اصلی بوت نمیشود و همچنین سیستم یک پارتیشن بیشتر ندارد که این باعث میشود که ویندوز ها با هم تداخل پیدا کنند. مورد دوم قابل حل هست به این صورت که هم هنگام نصب میتوانیم با یک ترفند جالب هارد را پارتیشن بندی بکنیم و هم میتوانیم در ویندوز ویستا با قابلیت sharing یا با نرم افزارهای دیگر این مشکل را حل کنیم و ویندوز را درون یک پارتیشن دیگر نصب کنیم.
و اما مشکل اول بدین صورت حل میشود که شما باید ابتدا در صورت پارتیشن بندی نکردن هارد، با استفاده از DVD ویستا و ترفند DISKPART پارتیشن بندی خود را به اندازه مورد نیاز انجام دهید. سپس ویندوز XP را نصب کنید و بعد از آن BOOT LOADER جدید ویستا را جایگزین بوت منوی قدیمیXP کنید تا سیستم BCD جایگزین شود. مرحله آخر استفاده از ابزار EasyBCD برای تعمیر آدرسهای مربوط به بوت XP و بالا آوردن XP سیستم عامل دوم هست. کار سختی نیست اما زمان و دقت زیادی نیاز دارد. پس همراه ما باشید.

ذکر چند نکته ضروری :
1- این آموزش بر اساس این است که شما هنوز هارد خود را پارتیشن بندی نکردید و یک پارتیشن C بیشتر ندارید که بروی آن Vista نصب هست ( ممکن است شما پارتیشن مخفی ریکاوری هم داشته باشید پیشنهاد میشه که کاری به آن نداشته باشید). پس اگر هارد خود را پارتیشن بندی کرده اید و حالا میخواهید XP را در کنار ویستا نصب کنید ، نیازی به انجام مرحله اول نیست.

2- اگر بر روی سیستم خود DVD درایو نداشته باشید، باید یک ویندوز ویستا نسخه home basic نسخه آزمایشی که بر روی سی دی عرضه میشود از فروشگاه های نرم افزاری تهیه کنید تا حداقل بتوانید در مرحله آخر از تعمیر بوت منوی آن استفاده کنید.

3- پیشنهاد میکنم از نرم افزارها و اطلاعات ضروری خود بک آپ تهیه کنید. این آموزش روی 90 درصد نوت بوک ها و PC ها جواب داده پس نویسنده هیچ مسئولیتی را در قبال آسیب سیستم شما قبول نمی کند.

مرحله اول – آماده سازی سیستم توسط DVD ویستا
برای شروع سیستم خود را خاموش کنید. بعد سیستم را روشن و DVD ویستا را توی درایو اپتیک آن قرار دهید. منتظر بمانید تا پیغام press any key to boot from C/DVD ظاهر گردد. و بعد یک دکمه را فشار دهید تا وارد مراحل نصب Vista installation شوید.
نکته: اگر این پیغام ظاهر نشد و ویندوز ویستا از روی هارد شروع به بوت شدن کرد پس boot sequence را باید تغییر دهید و اولین دستگاهی که بوت میشود را در درایو اپتیک خود قرار دهید (DVD). کافی است وارد setup بایوس شوید ( بستگی به سیستم شما در هنگام نمایش لوگوی سیستم و آغاز بکار دستگاه، دکمه DEL یا F2 یا F10 و ... را فشار دهید) و اولویت بوت سیستم خود را تغییر دهید.

در مراحل نصب به پنجره ای برمی خورید که از شما تقاضای سریال ویندوز ویستا را می دهد. آن را خالی گذاشته و تیک Automatically activate Windows when I’m online را نیز بر میداریم. روی next کلیک کنید و در صورت اخطار به اینکه شما شماره محصول را وارد نکردید، دکمه NO را فشار دهید.

در این مرحله هر نسخه ای را که میخواهید انتخاب کنید چون اهمیتی ندارد. و تیک گزینه I have selected the edition of Windows that I purchased را نیز بردارید و روی next کلیک کنید.

متن license terms را قبول کنید و دکمه next را بزنید و گزینه Custom installation را انتخاب کنید.

در این صفحه، وقتی از شما سوال می کند که where you want to install Windows شما یک پارتیشن بزرگ که تمام فضای هارد را اشغال کرده است و ویستا بروی آن نصب است را می بینید که بصورت پارتیشن Primary مشخص شده است.

در این صفحه شما دکمه های SHIFT + F10 را با هم فشار دهید. این روش از میانبر 2.0 Windows Prompt Editor استفاده میکند تا یک پنجره command window را برای شما باز کند. این یک روش فوق العاده جالب هست که مطمئن هستم تا بحال استفاده نکردید!

در پنجره مورد نظر، عبارت DISKPART را تایپ کنید. این دستور برنامه Microsoft DiskPart را باز میکند. در این مرحله شما باید به دیسک اصلی که فعال هست دسترسی داشته باشد. بنابراین تایپ کنید list disk و enter کنید. در لیست نشان داده شده، دیسک اصلی با نام Disk 0 نمایش داده میشود. اگر با نام دیگری نمایش داده شده آن را در دستور مقابل جایگزین Disk 0 کنید. پس تایپ کنید select disk 0 و enter کنید.

پس از تایید انتخاب هارد و نمایش پیغام زیر، تایپ کنید shrink و enter کنید. در این بخش برنامه به صورت اتوماتیک بخشی از فضای هارد شما را که حدود 50 درصد هست را به صورت پیش فرض انتخاب و جدا میکند و تحت یک پارتیشن جدید شناسایی میکند. بعدا میتوانید با نرم افزارهای مختلف که قبلا توضیح دادیم این فضا را به دلخواه تغییر دهید. پس no problem دوستان!

حال برای خروج کافیست دوبار exit را تایپ و enter کنید تا به صفحه انتخاب پارتیشن اینستالر ویستا باز گردید. روی دکمه Refresh کلیک کنید و منتظر باشید تا صفحه انتخاب پارتیشن آپدیت گردد. در این بخش شما میتوانید پارتیشن اصلی را که پارتیشن Extended از دل آن خارج کردیم مشاهده کنید که البته هنوز خام هست و در مراحل بعدی و حتی هنگام نصب XP میتوانید آن را قسمت کنید. جالب بود نه ؟

از بخش فوق خارج شوید و DVD ویستا را خارج کنید. دستگاه را ریست و سی دی Windows XP را بوت نمایید تا وارد مرحله بعدی شویم.

مرحله دوم – نصب ویندوز XP و تنظیمات مورد نیاز
این مرحله کار زیادی ندارد و فقط کمی طولانی هست و باید منتظر باشید تا XP نصب شود. وقتی شما در حال نصب ویندوز XP هستید در مراحل ابتدایی به این قسمت میرسید که where it is to be installed ، شما میتوانید پارتیشن های ایجاد شده در این قسمت را ببینید که با نام unallocated space مشخص شده است.

در این بخش کافی است با فشردن دکمه C روی کیبورد پارتیشن های خود را به دلخواه بسازید. ساختن آن ساده است و ما نمیخواهیم وارد مبحث نصب ویندوز XP شویم. اگر بلد نیستید با این قسمت کار کنید به کلی قید نصب رو بزنید چون نشون میده تابحال تجربه نصب ویندوز را نداشته اید و این کمی برای شما مشکل ساز هست. پس بهتر است اول بروید یک راهنمای نصب XP بخوانید و بعد اقدام به انجام این کار بکنید.

فقط چند نکته رو یادآوری میکنم :
  1- حداقل 10 تا 20 گیگابایت برای پارتیشن جدید که میخواهید XP را نصب کنید فضا اختصاص بدهید.

2- در صفحه فرمت پارتیشن اگر سوالی از شما پرسید در باره FAT system ، گزینه NTFS را انتخاب کنید.

3- بر روی سیستم های جدید که چیپست اینتل دارند شما نیاز به یک سی دی ویندوز XP آپگرید شده با درایور های کنترلرهای اینتل دارید . پس اگر لپ تاپ شما جدید است اول یک سی دی XP تهیه کنید.

4- بندرت مشاهده شده روی بعضی سیستم ها بعد از نصب فایل های XP ، ویندوز کامپوننت های مبنی بر graphical User Interface یا GUI را لود میکند. و بعدا شما با پیغام A disk read error occurred – press Ctrl-Alt-Del to continue مواجه میشوید که از یک bootloader خراب حاصل میشود. برای رفع این مشکل نیازی به repair کردن دوباره XP و تعمیر MBR در محیط XP recovery console نیست. بلکه میتوانید در مراحل آخر این مشکل را با repair کردن بوت ویستا و با استفاده از easy BCD برطرف کنید.

پس از نصب XP ، ویندوز شما MBR را تغییر داده و به تنهایی لود میشود و دیگر اثری از Vista در صفحه بوت نیست. پس ما سعی میکنیم vista bootloder را دوباره راه اندازی کنیم. همانند اینکه شما اول XP و بعد ویستا را نصب کرده اید و از بوت منوی ویستا استفاده می کنید.

مرحله سوم – بازگردانی بوت منوی ویستا و انجام عملیات DUAL BOOTING
به مرحله یکی مانده به آخر رسیدیم. شما برای راه اندازی ویندوز ویستا از XP bootloader نمیتوانید استفاده کنید. پس شما Vista bootloader را در MBR پارتیشن C جایگزین میکنید و تنظیمات مربوط را برای راه اندازی دوباره XP در این سیستم جدید را انجام میدهید.

دوباره DVD ویستا را بوت کنید. در صفحه ای که از شما سوال میکند برای نصب ویستا (Install now ) شما در قسمت زیر صفحه روی Repair your computer کلیک کنید.

در مرحله بعد ، اینستالر به دنبال پارتیشنی میگردد که ویستا بروی آن نصب شده باشد که درایو C سیستم شما هست و فقط یکی می باشد. آن را انتخاب و روی next کلیک کنید.

در بخش System Recovery Options گزینه اول یعنی Startup Repair را انتخاب کنید. این بخش برای هنگامی هست که به دلیل آسیب دیدن و یا تعویض فایهای bootloader ویندوز شما بوت نمیشود مثل همین کاری که ما انجام دادیم. این گزینه بصورت خودکار کار خود را انجام میدهد.

در این قسمت اگر روی Click here for diagnostic and repair details کلیک کنید خلاصه ای از boot sector را به شما گزارش میدهد. روی close و سپس Finish کلیک کنید تا ویندوز ویستای شما بوت شود.

اما بعد از این دو حالت داریم : اول اینکه ویندوز XP در بوت جدید نیست و مستقیم وارد ویستا میشود. و دوم اینکه ویندوز XP شما هست اما وقتی روی آن کلیک میکنید پیغام خطا میدهد و بوت نمیشود و یا سیستم ریست میشود. پس ناچارا مجبوریم از برنامه زیر تحت ویستا استفاده و مسیر بوت ویندوز XP را برای آن مشخص کنیم.

مرحله چهارم – اضافه کردن ویندوز XP به منوی بوت توسط EASY BCD
شما در این مرحله باید از نرم افزار EasyBCD برای ادیت و تنظیم بوت منوی ویستا و معرفی مقادیر جدید استفاده کنید چون به دلیل محیط امن ویندوز ویستا، این برنامه به صورت محدود برای نفوذ و هک تنظیمات بوت منوی ویستا استفاده میشود. البته روش های دستی هم وجود دارد اما این برنامه همه چیز را به صورت خودکار و فقط با چند کلیک تنظیم میکند و نیازی نیست که لقمه را دور سرمان بگردانیم!

این برنامه را به صورت رایگان از لینک مستقیم زیر دریافت کنید :
http://neosmart. net/downloads/ software/ EasyBCD/EasyBCD% 201.7.2.exe

برنامه را دانلود و اجرا کنید. در سمت چپ نرم افزار وارد بخش Add/Remove Entries شوید. در بخش Add an Entry و در صفحه Windows در لیست کشوی Version گزینه Windows NT/2k/XP/2k3 را انتخاب کنید. در لیست Drive نیز درایوی که XP را روی آن نصب کرده اید ( در اینجا E هست) انتخاب کنید. نام ویندوز را در بخش مربوطه مثلا Windows XP تایپ کنید.
روی دکمه Add Entry کلیک کنید و عملیات را Save کنید.
کار تمام شد. سیستم را reset کنید و هر دو سیستم عامل را در بوت منو مشاهده کنید و از dual booting خود لذت ببرید.

چنانچه بعدا بخواهید ویندوز XP را از سیستمتان پاک کنید و به حالت اول برگردید با همین نرم افزار entry ای که برای XP ساختید remove کنید و بعد از حذف نام XP در بوت منو ، میتوانید درایو آن را نیز فرمت کنید و یا پوشه های ویندوز را پاک کنید. در این صورت سیستم شما به روز اول باز می گردد.

امیدوارم

/ 0 نظر / 5 بازدید